Haber Detayı
18 Nisan 2017 - Salı 13:25 Bu haber 147 kez okundu
 
İlk altı ayda bebeğinizle uyumayın!
Uzmanlar, anne-babaları bebekleriyle birlikte uyumanın olası tehlikeleri konusunda uyarıyor.
Çocuk Haberi


Çocuklarla aynı yatağı paylaşmanın, daha çok ilk aylarda görülen ani bebek ölümü sendromu (SIDS) tehlikesini artırabileceği belirtiliyor.

 

Bebeklerin, anne babalarıyla birlikte uyumaları durumunda, yataktan düşme, yorgan altında aşırı sıcağa maruz kalma, anne-babaları tarafından havasız bırakılma, yastık ya da iyi tutturulmamış çarşafla boğulma gibi tehlikelerle karşılaşabileceği ifade ediliyor.

 

İngiltere Sağlık Bakanlığı, ilk altı ayda bebeklerin, anne-babaları ya da bakıcılarının odasında, kendi yataklarında uyumasını öneriyor.

 

Yeni anne-babalara destek sağlayan NCT adlı yardım örgütü de ani bebek ölümü sendromunun çok yaygın olmamasına rağmen, ölümlerin daha çok ailelerin bebekleriyle uyurken meydana geldiğini vurguluyor.

 

Bu kurumun uzmanlarına göre, bebekleriyle birlikte uyuyan ebeveynler, çocuklarının yataktan düşmeyeceğinden ya da herhangi bir yere sıkışıp kalmayacağından emin olmalılar. Kalın yorganlar yerine pike ya da battaniye kullanılması ve bebeklerin yüzlerinin örtülmemesi öneriliyor.

 

Aynı şekilde bebeklerin yastıklardan uzak tutulması, anne ve babanın, bebekleriyle koltukta uyuyakalmaması tavsiye ediliyor.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: İlk, altı, ayda, bebeğinizle, uyumayın!,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
En Çok Okunanlar
Sayfalar
Puan Durumu
Arşiv
Haber Yazılımı